Recyklované písničky

Mňága & Žďorp
 
Dne 1.4.2012 to bylo přesně 25 let, co se Mňága zrodila... A taky vyšlo album Dáreček - 2CD plná předělávek + 1DVD s dokumentárním filmem o vzniku projektu. Na této stránce Vám z Dárečku přinášíme několik ukázek.

Michal Hrůza - Myslel jsem si, že je to láska

Petr Fiala komentuje: "Písničku Myslel jsem si, že je to láska jsme napsali na poslední chvíli týden před nahráváním alba Furt rovně. Použili jsme v ní strašně moc akordů - nejmín čtyři. Text je o nekonečně prodlužovaném vztahu, který nikam nevede a který je třeba okamžitě ukončit a ono to furt nějak nejde. Celé je to ironie, do breku mi tehdy bylo furt.
Setkání s Michalem Hrůzou bylo opravdu fajn. Seděli jsme na parníku na Vltavě za krásného letního odpoledne a Michal mi vyprávěl o psaní hudby k filmu Lidice, kterej bohužel nikdy neuvidím, protože bych neunesl pohled na zabíjení lidí, malejch dětí obzvlášt," přibližuje Petr Fiala. Michala považuju za frajera, který si jde svou cestou a dělá bezvadné písničky pro širokou veřejnost, což je, pokud se to rozhodnete cíleně dělat, to nejtěžší. Mám ho rád."

Poslechněte si na:  t - music  nebo   SoundCloud

Sto zvířat - I cesta může být cíl

Písnička I cesta může být cíl je naše předělávka písně Oldřicha Janoty Zrychlený vlak. Petr Fiala komentuje: "Oldu jsem viděl ve třeťáku na gymplu na pololegální Valné hromadě v sále na okraji Brna asi v roce 1983. Naprosto mě oslnil a zůstalo mi to až do dneška. Je to nejutajenější hitmaker, kterého znám. Kdysi jsem se s ním jako producent snažil natočit cosi jako Best of jeho starších písniček. Sehnal jsem vydavatelství, hudebníky, měli jsme dlouhé schůzky... Koupil jsem na faře v Holešově za pár tisíc harmonium a odvezl mu ho s kámošem do Prahy a osobně odstěhoval do bytu, protože bez harmonia by to dle Oldřicha nešlo. Za dva roky jsem si ho zas odvezl, protože... To nějak trvalo, vázlo a nešlo.

S kapelníkem Sto zvířat Honzou Kalinou jsme trošičku zakalili ve vinárně. Sraz jsme měli nějak brzo - kolem jedenácté - a když jsem po hodině odjížděl, Honza s doutníčkem v ruce objednával další dvojku bílýho s tím, že do práce to už dnes nemá cenu. Vedli jsme spolu rozhovor dvou kapelníků - jak ostatní hudebníci neví, jak to máme těžké a tak. Popisovali jsme si výměny členů a shodli se na tom, jak je to, kurva, blbý a jak to někdy prostě musí bejt. Jak se snažíme držet lajnu, o které nikdo neví, kudy vede, ale jak hned poznáme, když jdeme blbě."

Poslechněte si na:  t - music  nebo   SoundCloud

Xindl X - Někdy

Petr Fiala komentuje: "Xindl byl vážně rychlý - než jsme se domluvili, kterou písničku natočí, rovnou ji natočil a poslal, takže už ji nemohli udělat Priessnitz, se kterýma jsem se na ní mezitím dohodl. Opravdu oceňuju jeho texty, některé jsou prostě dokonalé! Někdy si říkám, jestli už těch metafor a zrýmovaných obrazů není moc, ale to je jen bledá závist. Jeho první deska je přesně taková, jaký může debut v lepším případě být - hotový názor, silné písničky, jasné a čisté, vlastní rozpoznatelný sound."

Poslechněte si na:  t - music  nebo   SoundCloud

Monkey Business - Chceš mě? Chci tě!

Petr Fiala komentuje: "Romana Holého jsem zaregistroval už někdy před dvaceti lety na Rockfestu a přestože hraje úplně jinou hudbu než já, vždycky mi byl těžce sympatický. Rád s ním čtu rozhovory, pokaždé mě pobaví. Obdivuju jeho pracovitost i aranže. Mám rád Jary, Mankáče a líbili se mi i Sexy Dancers. Je to nezmar, kterej se snaží dělat všechno pořádně, jako by byl v Americe, a ne v česku, kde se dost často věci jen okecávají. Tuhle písničku si Roman vybral sám a myslím, že dobře. Je to asi největší úlet na desce - tohle je fakt úplně jiný druh hudby a zpěvu, než který s Mňágou hrajeme.Až se musím smát, když si vzpomenu na prapůvodní neurotickou verzi ve stylu Devo, Tibík označil tuhle písničku za první pornohit v dějinách naší kapely. Loni v květnu jsem si s nima na jejich megakoncertě ve Žlutých lázních společně zazpíval Nejlíp jim bylo a byl to teda mazec! Jsou to prima lidi a je s nima sranda!"

Poslechněte si na:  t - music  nebo   SoundCloud

Prago Union - Některé otázky už si prostě nekladu

Petr Fiala komentuje: "Prago Union jsem na desce hodně chtěl, protože je považuju za jednu z nejlepších kapel tady a Dezorient expres projíždí naším obývákem poměrně často. Zároveň jsem si nedovedl představit, kterou písničku by měl Adam přeorat a už vůbec ne, jak. Takže jsem přemýšlení vypustil a jenom se těšil. Nejdřív se dlouho nic nedělo a pak přistál v telefonu kousek hudby, jen taková smyčka s tím mým zrychleným hlasem. Takže dobrý, ale co s tím... No a pak dorazil hotovej song a to jsem fakt čuměl - fantazii se meze nekladou aneb Pokud máš co říct, tak sem s tím a ať je to prdel."

Poslechněte si na:  t - music  nebo   SoundCloud

Vypsaná fiXa - Hloupý a ztracený

Petr Fiala komentuje: "Vypsanou fiXu jsem oslovil jako jednu z prvních kapel. Máme k sobě s Márdim blízko, voláme si občas, píšeme a tak. Ríkal jsem si, pokud mě pošlou do háje oni, tak už radši nikomu volat nebudu. Kapela mě prekvapila výběrem. Nejdrív to měl být DJ Loutna z poslední naší desky, pak Odpoutejte se, plís z Furt rovně nakonec si vybrali písničku, ke které nás kdysi nenapadly bubny, tak jsme ji natočili bez nich. Taky dost přeorali text, naštěstí správným směrem - už nikoli Hloupý a ztracený ale Silný a bezpečný. Jo, to se mi líbí."

Poslechněte si na:  t - music  nebo   SoundCloud

Skyline - Je to nemožné

Petr Fiala komentuje: "Skyline jsem poprvé slyšel na cédéčku, které bylo priložené k časopisu Ultramix, měli tam nějaké remixy či co a jeden z nich byl tak dobrej, že to nemohla být náhoda. Od té doby je sleduju. Hrozně se mi líbí, že se nebojí ty otresné analogové zvuky porádně natavit a vystrčit je dopredu a pak pres ně nazpívat absolutně jemnej a citlivej zpěv, kterej se občas jen tak mihne. A refrén tlačí a tancuje a tak to má být"

Poslechněte si na:  t - music  nebo   SoundCloud

Tři Sestry - Nejlíp jim bylo

Petr Fiala komentuje: "Sestry jsem domlouval s Ing. Magorem. Začali jsme po Keltské noci v prázdném hotelovém baru ve dvě hodiny ráno s litrovkou zelené a kolujícím kelímkáčem.Generální ředitel spolecnosti Tři sestry nezaváhal ani vteřinu a ihned si pro svou tlupu zamluvil tuhle písničku. A udělal dobře, na tuhle songu se pak ptala každá druhá kapela."

Poslechněte si na:  t - music  nebo   SoundCloud   nebo  YouTube

Tomáš Klus a Jiří Kučerovský - Salám Banán

Petr Fiala komentuje: "Název vymyslel Martin Knor a znamená to něco jako Serepes nebo Kašli na to...No tak už je to tak jak to je no tak co no tak jo... Jedna z nejstarších našich písniček. Většinu těchhle věcí jsem myslel napůl ironicky napůl vážně. Na téhle verzi mě nejvíc baví , že zní dost podobně jako moje demáče, který si ve svém studiu točím - různé pazvuky, ne úplně dokonale všechno pasuje, nemá to bůhvíjakou formu, ale má to tu demáčovou atmosféru daného okamžiku. Většinou se pak vše nahradí profesionálním obalem v opravdickém studiu, ale tady tomu tak NENÍ! Sláva! -:)"

Poslechněte si na:  t - music  nebo   SoundCloud  nebo  YouTube

WOHNOUT - This song

To je prostě jasná první písnička celýho tohohle ultrakompletu! Děkujeme, Wohnouti, Mňága! -:)

Poslechněte si na:  t - music  nebo   SoundCloud  nebo  YouTube